Ukoliko ste dizajnirali web sajt i imate sadržaj koji je namenski kreiran, vrlo verovatno je da ćete postati žrtva krađe. Nažalost, ukoliko imate samo deo sadržaja dostupnog na Internetu, šanse su da će ga neko ukrasti. Taj neko može ili da izmeni Vaš sadržaj ili da ukrade cele strane (uključujući dizajn web stranice i slike) sa Vaše Internet prezentacije. Ovo ponašanje je veoma često.
Da ne bude zabune: ukoliko neko koristi Vaš sadržaj bez Vaše dozvole, onda je to krađa. To je isto kao kad neko ukrade Vaš novčanik ili kola. Zakon o autorskim pravima je veoma jasan. Vaš rad (uključujući slike, dizajn i reči) je Vaše vlasništvo od onog momenta kada ste ga stvorili. Nije potrebno da uradite ništa više kako biste učinili rad Vašim. Ukoliko ste platili nekome da slika za Vas ili da napiše tekst za Vaš web sajt, ukoliko imate sa nekim dogovor koji prebacuje autorska prava na Vas, onda je ceo sadržaj na sajtu Vaše vlasništvo.
Očigledno, zakon je veoma jasan po pitanju autorski prava i zakon Vas štiti. Ipak, kradljivci sadržaja retko vode računa o tome. Oni žele sadržaj i ukrašće Vaš, često zato što ih mrzi da stvaraju svoj. Na sreću postoji nekoliko stvari koje možete da preduzmete:
1. Možda ste već žrtva krađe, ali da toga niste bili svesni. Redovno proverite jedinstvene fraze Vašeg sadržaja preko pretraživača, ili preko sajtova kao što je Copyscape kako biste ušli u trag svakom kršenju Vaših autorskih prava.
2. Uđite u trag kradljivcima. Web sajt i blog mogu da budu anonimni, ali koristite sajtove kao što su Whois ili Whois GoDaddy da biste ušli u trag onima na čijem sajtu se nalazi Vaš materijal.
3. Započnite dijalog i dokumentaciju. Kada dobijete kontakt informaciju pošaljite email kradljivcu, sa dokazom I zatražite da uklone ili preprave svoj odnosno Vaš ukradeni sadržaj. Ukoliko je ukraden sadržaj kompanijske Internet prezentacije, možete da zatražite od plagijatora da doda podatke o Vašoj firmi i link na Vaš web sajt Ili možete da zatražite da ukloni ukradeni materijal. Odlučite šta želite. Kažite to kradljivcu i zadajte mu i rok. U isto vreme počnite da vodite beleške o ovome. Sačuvajte sve emailove I pisma koja ste poslali kradljivcu, sačuvajte screen shotove koji pokazuju originalne fajlove na kojima je Vaš sadržaj i screen shotove MySQL baze podataka. Odštampajte na papiru ove dokaze.
4. Proširite mrežu. Mnogi kradljivci će ignorisati ili odbiti Vaš zahtev. U tom slučaju možete da kontaktirate web administratora kradljivčevog web sajta ili server na kome se web sajt hostuje.
5. Pošaljite pismo da obustave sa krađom Vašeg sadržaja. Ukoliko još nemate nikakav odgovor od njih, onda pošaljite zvanično pismo administratoru web prezentacije, serveru na kome kradljivac hostuje svoj web strane, kao i samom kradljivcu. U ovom zvaničnom pismu iznesite svoj pritužbe, i zatražite izričito i jasno šta želite da se uradi (na primer da se ukloni Vaš sadržaj koji je ukraden), dajte tačan rok do kada to mora da se uradi i naglasite da ćete preuzeti još neke korake ukoliko problem ne bude rešen.
6. U večini slučajeva dovoljan je samo Vaš prvi email, ali kada to nije slučaj, onda morate da preduzmete još neke korake. Ukoliko Internet prezentacija kradljivca ima reklame ili listu klijenata, možda je vreme da počnete da kontaktirate te ljude. Nemojte to odmah da uradite, već dajte kradljivcu razumni rok da ukloni Vaš sadržaj sa svog sajta. Ipak ukoliko morate onda kontaktirajte klijente i oglašivače i objasnite poslovnu etiku osobe ili kompanije sa kojom sarađuju. Priložite i dokaz kao i pismo koje ste kradljivcu poslali tako da oglašivači i klijenti mogu sami da odluče.
7. U slučaju da je u pitanju krađa web dizajna, a ne sadržaj, postupite takođe na gore opisane načine. Web dizajn Vaše Internet prezentacije treba da bude jedinstven i svako kopiranje tj. zloupotrebu nemojte tolerisati.
Implementek, web dizajn firma, sa sedištem u Beogradu osuđuje svako kršenje autorski prava. Mi ulažemo velike napore da za naše klijente osmislimo originalan web dizajn i sadržaj i veoma smo razočarani kada se on krade.